O naszej agencji detektywistycznej

Detekyw powszechnie kojarzy sie z mężczyzna w starszym wieku, z fajką, który schylony z lupa poszukuje dowodów i poszlak mających pomóc mu w rozwikłaniu zagadki.

Wiele fikcyjnych detektywów, przyczyniły się do tego obrazu, w tym Sherlock Holmes, Philip Marlowe, Hercule Poirot Dzisiejsi detektywi znani z ekranów telewizora tacy jak śledczy Adrian Monk i Veronica Mars, są mniej charakterystyczni niż ich starsi koledzy. Jednakże, wciąż pojawiają się bohaterowie, którzy mają talent do znajdywania właściwych informacji w odpowiednim czasie.

Jak wygląda współczesny detektyw i czym się zajmuje naprawdę? Jak wiele z wydarzeń przedstawionych w telewizji czy powieści jest naprawdę możliwych?

Pierwszym krokiem do oddzielenia faktów od fikcji, jest precyzyjne określenie kto jest prywatnym detektywem. Zasadniczo, prywatnymi detektywami są osoby, które posiadają uprawnienia do wykonywania tego zawodu (w Polsce jest to licencja detektywistyczna) są e w celu zebrania faktów. W przeciwieństwie do policjantów detektywi zazwyczaj pracują dla prywatnych obywateli lub firm, a nie dla rządu. Chociaż czasami pomóc rozwiązać przestępstw, nie są oni zaliczani do organów ścigania. Ich zadaniem jest zbieranie informacji, a nie do zatrzymania i ściganie przestępców.